Vrtaná studna krok za krokem
Voda je život, tak to bylo a vždy bude. Využíváme ji nejenom v podobě pitné vody, ale také té užitkové. Její spotřeba roste s počtem členů domácnosti, rozvojem zahrady, vozového parku, chovem domácích zvířat a podobně. Všechno tohle jsou oblasti, kdy potřebujeme dostatek užitkové vody, která se při čerpání z vodovodního řádu může celkem výrazně prodražit.
Obsah textu:
Pokud už vás obtěžují zvyšující se ceny vodného a stočného, existuje řešení. Tím je vybudování vrtané studny, která vám umožní čerpat vodu ve větším množství a zdarma. Tu pak můžete upotřebit na zalévání, napuštění bazénu, mytí auta a v mnoha dalších situacích. Z dlouhodobého hlediska jde o patřičnou úsporu peněz a my vám nyní prozradíme vše, co byste o vrtaných studnách měli vědět.
Vrtaná vs. kopaná studna
Když se řekne studna, setkáte se se dvěma odlišnými pojmy. Je to vrtaná studna a kopaná studna, mezi nimiž jsou zásadní rozdíly.
Vrtaná studna
Vrtaná studna je realizována s pomocí techniky do hloubky několika desítek metrů, díky čemuž není voda ovlivňována vodou na povrchu, dešťovými srážkami a podobně. I díky tomu může být z hloubek větších, jak čtyřicet metrů užívána jako pitná.
Výsledkem je vystrojení vrtané studny, jejíž součástí je čerpadlo zajišťující čerpání vody z hloubky. Vrt dosahuje průměru 140 až 260 mm a vnitřní část je tvořena prostřednictvím PVC a PE trubek. Z pohledu realizace jde o technologický krok kupředu. V porovnání se studnami kopanými jsou bezpečnější a zároveň poskytují kvalitnější vodu. A jaké jsou její obecné výhody?
- Kvalitnější voda, která může být i pitná
- Díky hloubce vrtu není voda ovlivněna vodou povrchovou, suchem a dešťovými srážkami
- Stabilní množství vody po celý rok
- Rychlá výstavba
Zároveň počítejte s tím, že vrtanou studnu jen stěží provedete svépomocí. Vyšší vstupní investice se navíc pojí s přístupem odpovídající vrtací techniky na váš pozemek. Po dokončení realizace se nenabízí možnost prohloubení bez dalšího povolení a je třeba myslet i na pravidelné každoroční kontroly.
Kopaná studna
Opakem vrtané studny je kopaná studna. Vybudovat ji můžete svépomocí i prostřednictvím techniky. Jak už ale prozrazuje její název, jde o šachtovitý typ studny. Ta je budována do menší hloubky několika metrů, tudíž je třeba nalézt nejlepší pramen vody co nejvíce k povrchu země.
Kopané studny jsou realizovány prostřednictvím betonových skruží o průměru 1 až 1,5 m. I s kopanou studnou se pojí několik praktických výhod.
- Svépomocí ji můžete kopat do hloubky tří metrů
- V případě potřeby existuje možnost prohloubení
- Dokáže naráz akumulovat větší množství vody
- Z hlediska údržby je levnější
Na druhou stranu má také řadu nevýhod, mezi něž patří nižší kvalita vody. Díky menší hloubce se v letním období můžete setkat s nižším množství vody. A pokud budete budovat pevné podloží, celá realizace se vám dost prodraží. Přesně z těchto důvodů mají v dnešní době zelenou moderní technologie spojené s vrtanými studněmi.
Vyřízení vrtané studny krok za krokem
Realizace vrtané studny, to samozřejmě není jen tak. Celý proces je rozdělen do několika dílčích fází, z nichž každá je důležitá. Například nic nemůžete dělat bez povolení. To je však jen kapka toho, co všechno vás bude čekat. S přesným a podrobným harmonogramem vás seznámíme v následujících řádcích.
Hledání vody na pozemku a průzkumný vrt
Vaším pomyslným odrazovým můstkem se stane nalezení vody na pozemku. Bez pořádného pramene vám studnu jednoduše nikdo nevybuduje. V dnešní době rozhodně nespoléhejte na to, že se někde začne vrtat a bude dost vody.
Je vhodné objevit silný pramen, o což se mohou postarat tzv. proutkaři. Této činnosti se říká biodetekce a i když ji někteří odborníci nevěří, je mezi studnaři stále hojně využívána. Ještě přesnější metodou je geofyzikální průzkum.
Když dojde k nalezení dobrého místa pro vybudování vrtané studny, je vhodné pro jistotu udělat průzkumný vrt. Ten odhalí vydatnost pramene a stane se v podstatě takovým předvojem výsledné realizace. K provedení průzkumného vrtu je zapotřebí souhlas vodoprávního úřadu, jemuž doložíte minimálně několik základních věcí.
- Vyplněná žádost
- Projekt geologických prací
- Katastrální mapa určující přesné místo
V rámci průzkumného vrtu by mělo dojít také k hydrodynamickým čerpacím zkouškám, které ověří jednu důležitou věc. Během čerpání vody z vrtu nedochází k mizení vody v sousedních studnách, což by samozřejmě bylo nepřípustné a vy byste v budoucnu mohli řešit nemilé problémy.
Hydrogeologický posudek a projekt
V okamžiku, kdy je nalezeno místo ideální pro budoucí vrtanou studnu, práce hydrogeologa pokračuje. Ten musí vypracovat hydrogeologický posudek vypovídající o síle nalezeného pramene, množství čerpané vody, požadované hloubce a podobně. Ostatně, jde o jeden z nepostradatelných dokumentů potřebných pro stavební povolení.
Vzhledem k tomu, že vrtaná studna je v podstatě vodním dílem, je zapotřebí kvůli stavebnímu povolení vlastnit také projektovou dokumentaci. Ta musí být zpracována pouze autorizovaným inženýrem vodohospodářských staveb. A co všechno obsahuje projektová dokumentace?
- Průvodní zprávu a souhrnnou technickou zprávu
- Situační nákresy
- Hydrogeologický posudek
- Dokumentace technických zařízení, inženýrského objektu apod.
Teprve s těmito dokumenty lze přejít do fáze žádosti o stavební povolení.
Stavební povolení
Než dojde k realizaci vrtané studny, je nutné získat stavební povolení od příslušného stavebního úřadu. V této fázi vás nemine zajištění územního rozhodnutí od stavebního úřadu a následné zajištění stavebního povolení s povolením odběru podzemních vod, které je třeba řešit na vodoprávním úřadu.
Cestu k nezbytnému stavebnímu povolení si lze pochopitelně zjednodušit tak, že požádáte o vydání společného povolení, tj. rozhodnutí s povolením k odběru podzemních vod na vodoprávním úřadu.
Sloučené řízení do značné míry šetří nervy a čas. Podstatné bude, zda je studna povolována se stavbou rodinného domu nebo jako samostatný prvek u již stojícího domu. V závislosti na konkrétním případu realizace vrtané studny po vás mohou být v rámci stavebního povolení požadovány i další dokumenty.
- Vyjádření a souhlasy vlastníků
- Stanoviska správců veřejné technické a dopravní infrastruktury
- Závazná stanoviska dotčených orgánů a zvláštních dotčených orgánů
Realizace vrtané studny
Po vyřízení všech administrativních náležitostí přichází na přetřes budování vrtané studny. K tomu je zapotřebí profesionální techniky, která je schopna proniknout do hloubky desítek metrů. Samotný vrt je vyvložkován plastovými chráničkami. Vše je realizováno na klíč. Tzn. od vystrojení vrtané studny, přes obsyp, až po jílování a zhlaví studny.
Výsledkem je kompletní osazení vrtané studny. Do ní je následně spouštěno ponorné čerpadlo a vše je napojeno na rozvody vody v domácnosti, popřípadě zakončeno dle potřeb zákazníka. U čerpadla hraje důležitou roli rozměr, průtok a výtlak vody.
Důležitou součástí celého procesu je také čištění neboli odkalení jámy. Na přetřes přichází i zkouška vydatnosti vody, kdy se v určitých intervalech čerpá voda a měří se pokles hladiny.
Rozbor vody
Poslední fází je rozbor studniční vody, u níž se kontroluje kvalita. Rozbor musí provádět akreditovaná laboratoř. Díky němu je zkoumána nezávadnost vody. V závislosti na účelu využití studniční vody postačí základní chemický rozbor, včetně bakteriologického rozboru.
Existují samozřejmě i komplexnější analýzy. Vzorek je vhodné odebírat alespoň měsíc poté, co byla dokončena realizace vrtané studny.
Vrtaná studna svépomocí vs. na klíč
Mnozí zájemci o vrtané studny si pokládají otázku, jestli je nutné budovat vrtanou studnu na klíč nebo zda je možnost realizace svépomocí. V tomto případě dostanete poměrně rychlou odpověď.
Na vybudování vrtané studny potřebujete profesionální techniku, jíž povětšinou nikdo nedisponuje. Hloubit svépomocí můžete tak akorát kopanou studnu do hloubky tří metrů. A i to je poměrně náročná činnost.
Zapomeňte proto na výstavbu svépomocí a volte odborné provedení vrtané studny. V ideálním případě na klíč, kdy vám odpadne spousta starostí s přidruženými činnostmi a povinnostmi.
Doplňující informace
V případě vrtaných studen je třeba doplnit ještě několik dalších důležitých informací. Jedna se týká například budoucího prohloubení. To je samozřejmě možné. Čeká vás však stejný administrativní proces, jako byste vrtanou studnu realizovali poprvé.
Vše se navíc odvíjí od hydrogeologa, který zkoumá, zda tento krok vůbec má reálný přínos a jestli to neovlivní vodu v sousedních studnách. Teprve pak se rozjíždí celý proces vyřizování od začátku.
Podstatná informace by měla padnout také o studnách vytvořených před 1. lednem 1955. Pokud jste schopni doložit, že studna vznikla v uvedené době, pak není třeba cokoliv povolovat. Je však nutné najít třeba kupní smlouvu nebo jiné důkazy o její existenci.
V opačném případě musíte postupovat stejně, jako byste dělali studnu novou. To se týká hlavně těch kopaných. Jednoduše řečeno, papírování a administrativní šiml včetně poplatků vás nemine.
Zapomeňte také na stavbu vrtané studny načerno. Nejenom, že tím můžete narušit sousedské vztahy kvůli tomu, že seberete ostatním vodu ze studní. Porušujete především zákon tím, že realizujete nelegální stavbu. Pokuta může dosahovat výše až 50 000 Kč a zároveň se vystavujete povinnosti odstranit černou stavbu.
Cena vrtané studny
V okamžiku, kdy začnete uvažovat o vrtané studni, bude vás v první řadě zajímat cena studny. Ještě, než se dopracujeme k výsledné ceně za metr, přinášíme vám podrobnější rozbor. Z výše uvedených informací jasně vyplývá, že před samotnou realizací vrtané studny je nutné provést několik důležitých kroků. Níže uvádíme jejich výpis s orientačními cenami.
Položka | Cena |
Hydrogeologický posudek | od 4 000 Kč do 18 000 Kč |
Hydrodynamická čerpací zkouška | od 1 500 Kč do 2 500 Kč |
Vyhotovení projektu vrtané studny | od 11 000 Kč do 13 000 Kč |
Povolení studny | od 300 Kč do 600 Kč |
Rozbor studniční vody | od 1 500 Kč do 6 000 Kč podle rozsahu |
Náklady na pořízení ponorného čerpadla | od 8 000 Kč |
To jsou činnosti, které pochopitelně doplňuje ještě ta nejzásadnější cena, a to je cena za metr vrtání studny.
Ta se pohybuje od 1 500 Kč do 3 000 Kč podle průměru se vším doplňkovým materiálem.
Náklady na vrtanou studnu hlubokou 30 m
Nejlepší bude, když si náklady na vybudování vrtané studny uvedeme na příkladu. Ten se bude týkat vrtu hlubokého 30 m, přičemž výstrojí bude 140 mm s tloušťkou 6,5 mm.
Položka | Cena |
Hydrogeologický posudek | 13 000 Kč |
Projektová dokumentace | 12 000 Kč |
Stavební povolení | 600 Kč |
Vrtání studny | 2 500 Kč/metr |
Rozbor studniční vody | 1 500 Kč |
Přidružený materiál a doprava | 7 000 Kč |
Náklady na takovou studnu vyjdou kolem 109 100 Kč. Pokud bychom to rozpočítali na kompletní cenu za metr se vším všudy, bude cca 3 636 Kč za metr.
Ta se pochopitelně může lišit v závislosti na dalších okolnostech. Z jaké dálky k vám přijíždí firma realizující vrtanou studnu, jaký bude její průměr, do jaké hloubky je nutné vrtat a podobně.
Vrtaná studna na klíč
Ušetřete až 30 % z ceny!
Z výše prezentovaných informací jednoznačně vyplývá, že vrtanou studnu si musíte nechat udělat na klíč. Jedině tak se domůžete profesionální práce, odbornosti a plně funkčního řešení. Ideální je oslovit subjekt, který se touto činností zabývá komplexně, tedy od A až do Z.
Zadejte si nezávaznou poptávku a během pár hodin obdržíte první nabídky od profesionálů. U některých pracovních úkonů můžete ušetřit až 30 %. Poptat můžete nabídky na kompletní dílo, ale také na jednotlivé odborné práce.
Nezávazná poptávkaNejčastější otázky
Jak dlouho trvá vyřízení povolení pro vrtanou studnu?
Tato doba je hodně individuální a záleží na tom, jak moc je vytížen úřad, kde o povolení žádáte a samozřejmě i přidružení odborníci, ať už jde o hydrogeologa nebo projektanta. Maximální doba by ale neměla překročit lhůtu tří měsíců. Obvykle se však setkáte s kratší dobou kolem dvou měsíců.
Realizace vrtané studny je rozhodně kratší než vyřízení stavebního povolení. O všem pochopitelně rozhoduje vrtaný podklad a další faktory. Počítat ovšem můžete s dobou provedení v délce trvání jednoho až dvou dnů.
I cenové náklady jsou hodně individuální záležitostí. Samotné vrtací práce se pohybují kolem 1 500 Kč až 3 000 Kč. K tomu si však musíte připočíst ještě doplňující náklady spojené s materiálem, projektem a podobně. Pak se cena za metr může v průměru zvýšit o dalších 500 Kč až 1 500 Kč.