Výkop a položení vodovodu a kanalizace
→ Ušetřete až 30 % z původní ceny

  • Zadejte ZDARMA nezávaznou poptávku
  • My ji zpracujeme a rozešleme až 200 tisíc dodavatelům
  • Poptáme prověřené řemeslníky přímo z okolí vašeho domova
  • Cenové nabídky obdržíte přehledně na email
  • Díky porovnání více nabídek ušetříte nejen čas, ale hlavně peníze
Velux Heluz Sapeli Ravak Weber Bramac Baumit Cetris KM Beta
Ušetřit můžete až 30 % z ceny zakázky
Ušetřit můžete až 30 % z ceny zakázky
Oslovíme nejlepší firmy a řemeslníky
Oslovíme nejlepší firmy a řemeslníky
Vaši poptávku uvidí až 200 tisíc dodavatelů
Vaši poptávku uvidí až 200 tisíc dodavatelů
Za 2 minuty máte hotovo
Za 2 minuty máte hotovo

Oslovte zdarma šikovné řemeslníky. První nabídky získáte již do 3 hodin

Zadat zdarma poptávku

Další výhody online poptávky

  • Zadání poptávky je 100% nezávazné a zdarma
  • Již do 3 hodin obdržíte první nabídky
  • Poptáme profesionální řemeslníky přímo z okolí vašeho domova
  • Zpracovanou cenovou kalkulaci realizaci vodovodu a kanalizace obdržíte na email
  • Dostanete nabídky od řemeslníků s aktuálně volnou kapacitou na realizaci vaší zakázky

Výkop a položení vodovodu a kanalizace na míru

Jen těžko si dnes můžeme představit život bez tekoucí vody a kanalizace, kterou tato voda následně odteče. Kvalitní vodovodní a kanalizační systém je jedním z nejdůležitějších prvků vyspělé civilizace, protože nejen, že zajišťuje maximální pohodlí v našich domech, ale s jejím rozvojem se také výrazně snižuje riziko bakteriálních a jiných onemocnění, které v minulosti dokázaly pořádně potrápit naše předky.

V dnešní době již naštěstí nezbývá příliš míst, jež by nebyly připojené nebo nešly na vodovodní řád připojit.

Pokud se i Vy chystáte pustit do výstavby Vašeho domova nebo chcete svou letní chatku konečně připojit na vodovodní řád, neváhejte využít služeb naší databáze. V ní totiž najdete tisíce firem i jednotlivců zaměřujících se na výkop a položení kanalizace na klíč, jež se o Vaši přípojku rádi postarají.

Stačí pouze vyplnit náš jednoduchý a nezávazný poptávkový formulář, který Vám nezabere více než 2 minuty, a již do tří hodin od jeho odeslání získáte nabídky od všech různých dodavatelů.

Díky jejich okamžitému srovnání na jednom místě můžete navíc ušetřit až 30 % oproti tomu, než kdybyste je poptávali zvlášť.

Chcete ušetřit až 30 % z ceny? Zadat zdarma poptávku

Územní souhlas

Před samotným zahájením stavby vodovodní či kanalizační přípojky je nutné získat od příslušného stavebního úřadu územní souhlas. Až teprve s ním je možné kontaktovat stavební či výkopovou firmu, která pro Vás bude přípojky realizovat. Pro získání územního souhlasu je nutné předložit nemalou porci dokumentů. Konkrétně se jedná o:

  • Projektovou dokumentaci schválenou provozovatelem infrastruktury,
  • Souhlas s napojením od Vašeho provozovatele,
  • Vyjádření správců sítí, které po trase vedou (plyn, optika, telefon, elektřina…)
  • Souhlas s pracemi v ochranném pásmu (v případě, že do něj bude při stavbě zasahováno),
  • Souhlas pro stavbu s DIO,
  • Souhlas se stavebními pracemi na veřejných komunikacích,
  • Souhlas s výkopovými pracemi,
  • Smlouva o smlouvě budoucí na věcné břemeno pro Vaši přípojku,
  • Projekt Dopravně inženýrských opatření,
  • Souhlas se stavebními pracemi.

Pro stavbu přípojky je tedy nutné nechat si ji odpovědnou osobou zaměřit a nechat si vypracovat geometrický plán, bez kterého se rozhodně neobejdete. Jsou také nezbytné souhlasy dalších provozovatelů sítí v oblasti a souhlasy od Vaší obce se zahájením stavebních prací na daném místě i souhlas z odboru životního prostředí.

Jakmile se Vám podaří všechny tyto nezbytnosti shromáždit, nečekejte s žádostí o územní souhlas moc dlouho, obvykle totiž bývají časově omezená. Po vydání územního souhlasu se můžete pustit do práce. 

Výkop kanalizace a vodovodu

Před položením samotného potrubí, ve kterém bude voda (případně odpad) proudit, je nutné vykopat trasy, do nichž bude potrubí uloženo. Pojďme se tedy podívat, jaké povinnosti je nezbytné při jejich výkopu splnit.

Vodovodní přípojka

Co se vodovodní přípojky týče, ta by měla být vždy vedena co nejkratší možnou trasou od vodovodního řadu směrem k nemovitosti a nesmí obsahovat žádné odbočky, což znamená, že musí být vedena kolmo z Vašeho domu na veřejnou síť.

V případě, že se po trase vodovodní přípojka kříží s jinými inženýrskými sítěmi, je nezbytné dle norem všechny sítě uspořádat, aby byly dodrženy všechny zákonem stanovené vzdálenosti. U vodovodních přípojek však zákonem nejsou stanovena žádná ochranná pásma.

Vodovodní přípojku je nezbytné uložit do takzvané nezámrzné hloubky. Tou se konkrétně rozumí 1,5 metru ve štěrkových a skalnatých zeminách a 1,2 m v běžných zeminách. V místech, kde tyto požadavky z nějakého důvodu nelze splnit, je nutné při výkopu rovněž počítat s řádným zateplením vedení.

Samotné potrubí pro vodovodní přípojku musí být dle normy vyrobeno z jednoho druhu materiálu, přičemž obvykle se používá šedé potrubí vyrobené z HDPE, jež má schopnost odolávat i vyšším teplotám vody.

Proto se také využívá například pro počáteční odvod odpadních vod z domácnosti. U vodovodní přípojky se obvykle počítá se sklonem 0,3 %, přičemž má sklon směrem k vyústění přípojky v domácnosti stoupající tendenci.

Chcete ušetřit až 30 % z ceny? Zadat zdarma poptávku

Kanalizační přípojka

Stejně jako u vodovodní přípojky je nezbytné i kanalizační přípojku umístit do nezámrzné hloubky, kterou jsme již specifikovali výše. Spád kanalizace musí být minimálně 2 %, aby byl zajištěn správný odtok splaškové vody. V opačném případě se může kanalizace ucpávat a v naprostých extrémech může dokonce dojít k tomu, že se Vám bude vracet do Vašeho domácího vybavení.

Před samotným výkopem je také dobré ujistit se, že po trase nenarazíte na žádná další vedení, jako je plyn, vodovod nebo elektřina. Ušetříte si tím výrazné potíže spojené s jejich náhodným proražením.

Součástí kanalizačního vedení bývají také septiky, jímky nebo domácí čističky odpadních vod. První dva pojmy bývají často zaměňovány, ačkoli rozhodně nejde o jedno a to samé.

Septiky

Septiky jsou oproti jímkám vybaveny obvykle třemi komorami, ve kterých probíhá mechanické či biologické čištění odpadních vod, které následně odtékají přes čistírnu či filtr do země nebo dále do kanalizace.

Septik je považován za vodní dílo a před jeho stavbou je nutné opatřit si stavební povolení, povolení k nakládání s vodami i povolení k vypouštění odpadních vod. Septik je nejvhodnějším řešením na chatu, chalupu a jiné méně využívané objekty.

Jímka

Jímkaje oproti tomu jenom nádrž na dočasné uložení odpadních vod, kterou je nutné pravidelně vyvážet fekálním vozem. Při vybudování žumpy do hloubky 3 metrů stačí pouze ohlášení stavby a není tak nutné vyřízení stavebního povolení.

To je potřeba pouze při překročení této hloubky. Zároveň se jímka musí nacházet 5 – 12 metrů od domovní studny.

Domácí čistička odpadních vod

Domácí čistička odpadních vod je podobně jako septik vybavena několika komorami, ve kterých dochází k mechanickému a biologickému čištění odpadních vod. Na rozdíl od septiku je však jejich čištění v čističce mnohem důkladnější a vodu z ní je možné použít například pro zalévání nebo mytí auta, zatímco kal se může stát vynikajícím hnojivem.

Pro rodinné domy se tak jedná o vůbec nejvhodnější řešení. Stejně jako u septiku na ní však potřebujete stavební povolení.

Chcete ušetřit až 30 % z ceny? Zadat zdarma poptávku

Cena výkopu a položení vodovodu a kanalizace

Kanalizace a vodovod jsou základními prvky Vašeho domu a bez jejich realizace se zkrátka a jednoduše neobejdete. Abyste si udělali lepší představu o tom, na kolik Vás výkop a položení vodovodu či kanalizace vyjde, připravili jsme si pro Vás orientační ceník, který Vám při sestavování rozpočtu určitě pomůže.

PoložkaCena
Projekt přípojky10 000 – 15 000 Kč
Správní poplatky na povolení1 000 – 2 000 Kč
Cena za každou vytyčenou síť500 Kč
Hodina geodeta1 500 Kč
Bagrista (včetně bagru)800 – 1 500 Kč
Vedení přípojky (pod asfaltem)5 000 – 6 000 Kč/bm
Vedení přípojky (zatravněná plocha)3 000 – 3 500 Kč/bm
Připojení ke kanalizačnímu / vodovodnímu řádu8 000 – 15 000 Kč

Kanalizační přípojka

Kanalizační přípojka – na cenu kanalizační přípojky má vliv celá řada faktorů. Jedná se například o její délku, povrch, pod kterým budou prováděné výkopy, množství potřebných dokumentů a tak dále.

Obecně se uvádí ceny ve velice širokém rozpětí od 30 000 do 500 000 Kč. První položkou, kterou je třeba řešit bývá samotný projekt přípojky, jehož cena se pohybuje okolo 10 000 – 15 000 Kč. Na něj je následně navázáno územní povolení, jež se pohybuje mezi 1 000 – 2 000 Kč.

Cena realizace

Poté následuje samotná realizační část, kdy se nejdříve určí místo přípojky a také se vytyčí případné okolní sítě. Cena za každou vytyčenou síť je okolo 500 Kč a hodina pracovníka provádějícího vytyčení Vás vyjde na zhruba 1 500 Kč.

Cena práce bagristy za hodinu výkopu včetně stroje se pohybuje okolo 800 – 1 500 Kč, k čemuž je nutné připočítat také dopravu okolo 35 – 40 Kč/km. Dále se přistupuje k realizaci samotné přípojky, kdy je potřeba započítat materiál a uvedení všeho do původního stavu.

Zde je rozhodující to, pod jakým povrchem přípojka vede. Vede-li například pod asfaltem, zaplatíte přibližně 5 000 – 6 000 Kč za běžný metr, pod chodníkem okolo 4 000 – 5 000 Kč/bm a pod zatravněným povrchem je to okolo 3 000 – 3 500 Kč za běžný metr přípojky.

Vše je pak zakončeno samotným připojením ke kanalizačnímu řádu, kde se cena pohybuje okolo 8 000 – 15 000 Kč v závislosti na daném provozovateli. 

Vodovodní přípojka

Vodovodní přípojka – u vodovodní přípojky jsou ceny víceméně stejné jako u kanalizační přípojky, tudíž můžete při její realizaci počítat s cenami uvedenými výše.

Chcete ušetřit až 30 % z ceny? Zadat zdarma poptávku

Často kladené otázky

Kolik stojí vodovodní / kanalizační přípojka?

Pro lepší představu si uveďme příklad přípojky, která vede 5 metrů pod asfaltem, 2 pod chodníkem a 10 metrů pod zatravněnou plochou:

  • Projekt: 12 000 Kč
  • Správní poplatky: 2 000 Kč
  • Vytyčení sítí (3 sítě, 2 hodiny práce): 4 500 Kč
  • Bagrista (4 hodiny): 5 000 Kč + doprava 20 km (tam a zpět) – 1 600 Kč
  • Vedení přípojky pod asfaltem – 5 m: 30 000 Kč
  • Vedení přípojky pod chodníkem – 2 m: 10 000 Kč
  • Vedení přípojky pod zatravněným povrchem – 10 m: 30 000 Kč
  • Připojení přípojky: 12 000 Kč
Cena celkem: 107 100 Kč

Jak dlouho trvá realizace přípojky?

Kompletní realizace přípojky, ať už kanalizační nebo vodovodní, může včetně všech povolení a projektů trvat až 4 - 5 měsíců.

Jak správně napsat poptávku?

Vyhněte se příliš obecnému zadání. Vžijte se do role dodavatele, který musí nacenit vaši poptávku a potřebuje znát co nejvíc detailů a požadavku. Nebojte se specifikovat požadované materiály, jejich množství, rozměry nebo rozsah požadované činnosti, místo dodání, termín realizace zakázky nebo dodání zboží a další podobné informace, které by měl dodavatel předem vědět.

Jak probíhá vyřízení poptávky?

Poptávku zadáte zcela zdarma a nezávazně z pohodlí domova či kanceláře. Pracovník zákaznického servisu osobně zpracuje a ověří její úplnost. Pokud se mu poptávka bude zdát neúplná, navrhne její doplnění, případně upřesnění, aby nabídky od řemeslníků a firem co nejvíce odpovídaly vašim představám.

Po zkontrolování poptávky ji pracovník odešle vhodným dodavatelům ve vašem okolí a vy si tak budete moct vybrat tu, která nejvíce odpovídám vašim představám. Průměrná úspora zákazníků se pohybuje kolem 30 % na materiálu i práci.

Jak vybrat nejvhodnějšího dodavatele?

Při výběru vhodného dodavatele na nic nespěchejte. První nabídky sice v e-mailové schránce najdete krátce po zadání poptávky, vyplatí se ale vyčkat ideálně 48 hodin. Do té doby obdržíte více nabídek, díky nimž budete mít větší šanci vybrat si tu, která je za nízkou cenu s kvalitními podmínkami.

Cena je samozřejmě velmi důležitá, zároveň ale nezapomeňte na další faktory nabídky, jako jsou například reference od předchozích klientů, jež vám dodavatel může poskytnout.