Zateplení fasády – polystyren nebo vata? Návod na zateplení svépomocí

Každý majitel nemovitosti chce docílit energetické úspory svého domu. Domoci se kvalitního bydlení v kombinaci s příznivými provozními náklady. K tomuto cíli vede mimo jiné zateplení fasády. Proces, během něhož připevníte na dům izolační materiál snižující tepelné ztráty.
Obsah textu:
Jenže, než se pustíte do zateplení domu, měli byste si důkladně promyslet několik věcí. Jednou z těch nejdůležitějších je bezpochyby volba správného izolačního materiálu. Něco jiného je provádět zateplení fasády u novostavby, jiné bude zateplení postaršího kamenného domu.
Ať už se rozhodnete pro zateplení na klíč nebo svépomocí, pomyslným odrazovým můstkem bude určitě profesionálně zpracovaný energetický posudek, který zpracuje energetický specialista. Na základě něho bude určen nejenom použitý materiál, ale i mnohé další věci.
- U starých domů to může být způsob odvlhčení současné fasády
- Rozvržení jednotlivých etap – zateplení domu najednou nebo rozložení na více měsíců a let
- Výpočet finanční náročnosti
Před zateplením fasády se zajímejte také o to, jestli na tuto investici můžete využít některou z aktuálně dostupných dotací. Zároveň si spočítejte finanční návratnost vycházející především z energetických úspor. Čím kratší bude, tím lépe. Pokud se rozhodnete pro zateplení fasády, následující informace vám budou nápomocny.
Nejčastější způsoby zateplení
Na počátku všeho je vhodné zanalyzovat, jaké v tomto směru máte možnosti. Pokud zrovna nebudujete ryze přírodní a ekologické bydlení, na slámu a ovčí vlnu hojně využívanou v dřívějších dobách s největší pravděpodobností zapomeňte. Do hledáčku se vám dostanou dva typy izolačních materiálů, ať už se bude jednat o zateplení bytového domu nebo zateplení rodinného domu.
- Polystyren
- Minerální vata
V první řadě se seznamte s vlastnostmi těchto izolačních materiálů. Pro každý typ stavby se může hodit odlišný izolant. Při rozhodování vezměte v potaz různé technické parametry polystyrenu a minerální vaty. Podstatnou roli sehrává například objemová hmotnost, nehořlavost, paropropustnost, měrná tepelná kapacita, cena, a ještě dvě nejzásadnější hodnoty.
- Součinitel tepelné vodivosti
- Hodnota tepelného odporu
Polystyren vs. minerální vata
Polystyren je jedním z nejpoužívanějších izolačních materiálů v rámci zateplení fasády. Mimo jiné se využívá i k zateplování ostatních částí nemovitostí, jakými jsou podlahy a střechy. Je stoprocentně recyklovatelný a snadno se s ním manipuluje.
U zateplení fasády polystyrenem se můžete setkat se dvěma typy polystyrenu. Je to pěnový polystyren EPS a extrudovaný polystyren XPS. Oba nabývají odlišných barevných variant. Hodně využívaný je šedý polystyren. A jaký je mezi nimi zásadní rozdíl? Polystyren XPS má vyšší pevnost v tlaku, lepší odolnost vůči teplotním výkyvům a mechanickému poškození.
Opakem polystyrenu je minerální vata, ať už jde o kamenitou minerální vatu nebo skelnou minerální vatu. Existuje řada nejrůznějších staveb, kde má minerální vata jednoduše přednost před polystyrenem. Je to kvůli konceptu stavby, ale i z pohledu stavebního. Nejčastěji se s ní můžete setkat u difúzně otevřených konstrukcí.
Jestliže si nejste jisti, jakému z těchto izolačních materiálů dát přednost, začtěte se do následného porovnání. Zaměříme se na důležité parametry usnadňující volbu izolačního materiálu pro zateplení fasády.
Mechanické vlastnosti
Polystyren
Pokud jde o mechanické vlastnosti, u polystyrenu můžete počítat s tvarovou stabilitou. Má nízkou hmotnost a snadno se vám bude lepit na fasádu. Na druhou stranu s ním musíte zacházet opatrně, protože při hrubší manipulaci může dojít k poškození, ať už je to drolení nebo lámání desek. Rozhodně byste ho neměli vystavovat dlouhodobě vysokým teplotám, kdy pomalu degraduje a hůře snáší UV záření. Z pohledu nasákavosti si nemusíte lámat hlavu, je velmi nízká.
Vata
S patřičnou odolností proti vodě můžete počítat také u minerální vaty, nikoliv však z dlouhodobého hlediska. Tento typ izolantu je obvykle dodáván v rolích. Snadno se řeže a je tvarově stabilní. Řešit nemusíte jakékoliv speciální skladování. Ani vyšší teploty a práce na silném slunku vatě nevadí. Minerální vata dokáže v patřičné míře odolávat i chemickým látkám. Počítejte ovšem s vyšší hmotností oproti polystyrenu, což se promítá do celkové manipulace s ní.
Tepelněizolační vlastnosti
Jeden z hodně důležitých parametrů při volbě izolačního materiálu. V této souvislosti se setkáte s veličinou označovanou jako součinitel tepelné vodivosti. V jeho případě platí, že čím je tato hodnota nižší, tím méně tepla prostoupí vámi zvoleným materiálem.
Součinitel tepelné vodivosti je označován znakem lambda „λ“ a udáván v jednotkách W/(mK). Z tohoto pohledu jsou rozdíly mezi izolačními materiály minimální.
- Fasádní polystyren EPS = 0,029 až 0,041 W/(mK)
- Extrudovaný polystyren = 0,029 až 0,035 W/(mK)
- Fasádní minerální vata = 0,030 až 0,040 W/(mK)
Odolnost proti hoření
Vata
Ať už řešíte zateplení starého domu nebo zateplení novostavby, přihlížejte také k protipožárním vlastnostem izolačního materiálu. V tomto ohledu jsou výrazné rozdíly. Minerální vata spadá do kategorie A1, popřípadě A2. To znamená, že jde o nehořlavý materiál a tím pádem při požáru nedochází ke vzniku jedovaného kouře. U zateplení panelového domu je třeba v kombinaci s minerální vatou dodržovat předem dané požární výšky, kdy se na stěnu montují speciální protipožární pásy.
Polystyren
Polystyren je na tom z hlediska protipožárních vlastností hůře. Spadá totiž do kategorie třídy E, což jsou hořlavé výrobky. I když se využívají nejrůznější zpomalovače hoření, tyto vlastnosti polystyrenu zkrátka nelze odepřít. Oheň se skrze něj navíc šíří poměrně rychle a zároveň dochází při hoření k vytváření jedovatého kouře.
Zvukové vlastnosti
Izolaci domu je možné řešit také s přihlédnutím ke zvukově izolačním vlastnostem. V tomto případě vám lepší parametry nabízí minerální vata, která má vyšší objemovou hmotnost. Například při tloušťce izolace kolem 200 mm minerální vaty zvyšujete vzduchovou neprůvzdušnost o zhruba 2 dB.
Při použití polystyrenu naopak zhoršujete akustické vlastnosti stavby. Rozdíly v tomto směru mohou být z pohledu bytového komfortu znatelné. Na druhou stranu je budete řešit spíše v městské zástavbě, kde vás obtěžuje hluk z ulice.
Prodyšnost izolačního materiálu
Další důležitou vlastností venkovní izolace domu je prodyšnost zvoleného materiálu. V této oblasti se setkáte s faktorem difuzního odporu. Hodnota označovaná řeckým písmenem „μ“ prezentuje propustnost vodních par skrze izolaci.
Čím nižší číslo je, tím nižší difúzní odpor a tím pádem lepší propouštění vodních par. Zjednodušeně řečeno, takový izolační materiál bude lépe dýchat. Pro lepší představu vám přinášíme porovnání polystyrenu a minerální vaty.
- Fasádní polystyren EPS = 20 až 40
- Extrudovaný polystyren XPS = 50 až 200
- Fasádní minerální vata = 1
Tuto vlastnost izolačního materiálu fasády můžete nejvíce využít u starých objektů. Vata na zateplení starého a vlhkého domu bude jistě dobrým řešením. Postará se totiž o odvod vlhkosti směrem od fasády pryč.
Tuto vlastnost izolačního materiálu fasády můžete nejvíce využít u starých objektů. Vata na zateplení starého a vlhkého domu bude jistě dobrým řešením. Postará se totiž o odvod vlhkosti směrem od fasády pryč.
Výhody a nevýhody polystyrenu
- Polystyren je cenově dostupnější
- Má nízkou hmotnost
- Dobře se s ním manipuluje
- Je nenasákavý
- Vyznačuje se dobrými tepelně izolačními vlastnostmi
- Má horší prodyšnost oproti minerální vatě
- Patří do skupiny hořlavých materiálů
- Degraduje a hůře snáší UV záření
Výhody a nevýhody minerální vaty
- Jde o nehořlavý izolační materiál
- Ideální pro větrané skladby
- Nízký difúzní odpor
- Spadá do skupiny nehořlavých materiálů
- Ekologický typ izolantu
- Lépe pohlcuje zvuk
- Má vyšší objemovou hmotnost
- Delší kontakt s vodou není žádoucí
- Oproti polystyrenu je dražší
Zateplení novostavby vs. starého domu
Zateplení fasády je individuální záležitostí. Vždy je nutné vycházet z toho, jaký typ nemovitosti má být zateplován. U novostaveb je proces realizace trochu snazší, protože s volbou izolačního materiálu je počítáno i v projektu. Stěny jsou nové, dokonale vyschlé a vše je navrženo s použitím vhodné izolace.
To eliminuje nejrůznější komplikace. Zateplování novostavby se mimochodem nemusí týkat pouze zděného objektu. Kapitolou samou o sobě jsou dřevostavby, u nichž je izolace součástí skladby stěn a je vyžadován speciální postup montáže. V takovém případě je lepší svěřit se do rukou odborníků.
Zateplování starého domu může na rozdíl od novostavby přinášet více úskalí. S izolací se totiž musíte přizpůsobit původnímu tvaru stavby, což může být někdy komplikované.
Dalším problémem je stav podkladní vrstvy pod izolaci. Někdy je nutné opravit omítky, odstranit staré nátěry a podobně. Svoji roli sehrává také vlhkost ve starém zdivu.
I když je zateplení fasády postaršího domu náročnější, není nemožné a v současné době je hodně poptávané. Obvykle je však lepší poradit se s odborníkem, respektive s projektantem. Na základě mnoha faktorů je pak navržen vhodný zateplovací materiál. Kvůli lepší prodyšnosti často padne volba na minerální vatu.
Dotace na zateplení fasády – Zelená úsporám
Investici do zateplení fasády si můžete snížit za přispění vhodného dotačního programu. V Česku je to jednoznačně Nová zelená úsporám. Samotný název už mnohé prozrazuje. Pravidelně obnovovaný dotační program má různé části.
Ta týkající se zateplení domu dosahuje příspěvku ve 30 000 Kč až 650 000 Kč. S pomocí dotace můžete výdaje na zateplení fasády snížit až o padesát procent. Dotace na zateplení se pochopitelně netýká pouze fasády, ale i ostatních částí nemovitosti:
- Výměna starých oken
- Zateplení střechy
- Zateplení podlah a stropů
Nová zelená úsporám navíc umožňuje kombinaci jednotlivých oblastí podpory, takže celkové úspory se mohou vyšplhat ještě výše. Abyste ovšem získali dotaci na zateplení střechy, musíte splnit patřičná kritéria. A to především z pohledu snížení energetické náročnosti. K žádosti o dotaci jsou zapotřebí dvě důležité věci.
- Projektová dokumentace
- Energetický posudek
V současné době je možné provést žádost o dotaci na zateplení fasády elektronicky. Pokud si na tuto administrativu nevěříte, oslovte například stavební firmu, která se kromě samotných stavebních prací postará i o vyřízení dotačního programu.
Zateplení fasády krok za krokem
Každý, kdo se rozhodne pro zateplení fasády polystyrenem nebo vatou, by měl mít nejenom teoretické znalosti. Vhod vám přijdou i praktické informace týkající se realizace. Takový postup se vám hodí jak při montáži svépomocí, tak v okamžiku, kdy oslovíte firmu na klíč. Alespoň budete mít základní představu o tom, jaké práce u vás na domě probíhají.
- Příprava podkladu
- Základ zateplovacího systému
- Lepení a kotvení izolace
- Povrchová úprava
Kromě vhodně zvoleného izolačního si pro realizaci svépomocí připravte také lepidlo a nářadí. Typickým příkladem jsou hladítka, míchač na lepidlo, natahovák, vymazávačka, vrtáky, zednická lžíce, montážní pěna a krycí pásky.
Příprava podkladu
Na počátku všeho je důležitá příprava podkladu. Dvojnásob to platí u zateplení starého domu. Musíte dosáhnout maximální soudržnosti podkladu. To znamená, staré a odloupané omítky musí pryč. Jakékoliv vzniklé díry je pak třeba zapravit novou omítkou. Důležitý je také hloubkový penetrační nátěr.
V rámci přípravy pokladu pro zateplení fasády domu neopomínejte ani na odstranění všech exteriérových prvků, které by mohly vadit budoucímu lepení polystyrenu nebo vaty. Typickým příkladem jsou nejrůznější světla, hromosvody, klempířské doplňky, mřížky a podobně. Teprve až když máte dokonale připravený podklad, můžete se vrhnout na další část.
Základ zateplovacího systému
Stejně, jako zakládáte stavbu jakékoliv nemovitosti, také vnější zateplení vyžaduje obdobný postup. Zakládání zateplovacího systému lze provádět buď prostřednictvím dřevěné latě nebo s pomocí hliníkového profilu. Druhá varianta je mnohem častější. Zakládací profil je v podstatě takovým pomyslným odrazovým můstkem. Montován je do spodní části izolace stěny. Zároveň může plnit okapovou funkci.
K založení jsou nezbytné doplňky ve formě vymezovacích podložek, spojek pro soklové lišty, samotné soklové lišty příslušné délky a natloukacích hmoždinek. Důležitá je preciznost provedení a rovinatost.
Levnější alternativou hliníkových lišt jsou ty zhotovené z PVC. Po jejich přichycení na stěnách domu se můžete pustit do lepení fasádního polystyrenu, potažmo minerální vaty s nástřikem.
Lepení a kotvení izolace
Lepení polystyrenu na zeď není obtížné. Nabízí se dvě možnosti. Častější je aplikování lepidla. To na polystyren nanesete po obvodu v šíři asi pěti centimetrů a do plochy nanesete dva až tři terče podle velikosti polystyrenové desky. Tu pak přilepíte na připravený podklad.
Z logiky věci jasně vyplývá, že budete začínat od zakládacího profilu směrem vzhůru. Při tomto postupu nezapomínejte na dvě důležité věci.
- Přesah stěny, aby došlo k provázání za roh
- U oken a dveří vyřízněte polystyren do tvaru „L“ a v rozích se vyvarujte jakýmkoliv spárám
Lepení na lepidlo ovšem není finální fází. V rámci kotvení se využívají ještě speciální kotvící hmoždinky.
Jde o talířkové hmoždinky připevněné do zdi právě skrze místa, kde jsou nanesené terče s lepidlem. Před jejich zapuštěním se vyfrézuje do polystyrenu dvoucentimetrový otvor. Díky tomu dojde k pevnému a správnému přichycení bez deformací. U minerální vaty se neprovádí frézování jako u polystyrenu.
Ještě je potřeba zmínit, že existuje také alternativa v podání pěny. Lepení na pěnu je sice rychlé, na druhou stranu vyžaduje dokonale rovný povrch.
Povrchová úprava
Když máte izolační materiál nalepený na zdi, je čas vrhnout se na finální úpravy. Vše začíná vypěněním spár izolační PU pěnou u polystyrenu. Do spár větších, jak dva centimetry raději přidejte slabý proužek odříznutého polystyrenu.
Jen co pěna dostatečně vytvrdne, proveďte její odřezání. Poté si vezměte brusné hladítko a srovnejte zateplenou fasádu. U minerální vaty se tento krok s pěnou neprovádí.
Poté přichází na přetřes instalace fasádních lišt a profilů. Typickými příklady jsou části kolem oken, dveří a podobně. Na stěnu posléze naneste stěrku, respektive stěrkovací tmel, do kterého se zatlačí armorovací tkanina označovaná jako perlinka.
Vždy směrem odshora dolů. Po jednodenním vytvrzení následuje nanesení srovnávací vrstvy. Takto připravenou fasádu po určité době stačí napenetrovat speciálním nátěrem a aplikovat finální vrstvu omítky.
Cena za materiál na zateplení fasády
Cena zateplení domu, potažmo fasády je asi tím nejdůležitějším údajem, který vás bude zajímat.
V tomto směru se nejprve zaměříme na stavební materiál. Ten totiž musíte pořídit, ať už si budete provádět zateplené fasády svépomocí nebo přes firmu na klíč.
Jak už vyplývá z výše uvedených řádků, volit můžete mezi třemi odlišnými typy materiálů. Jejich pořizovací cena se hodně odvíjí od tloušťky izolace, která je stanovena na základě příslušného projektu. Níže uvádíme cenu za m2.
Tloušťka izolace | Fasádní polystyren EPS | Extrudovaný polystyren | Minerální vata |
80 mm | 120 Kč až 280 Kč | 200 Kč až 350 Kč | 350 Kč až 540 Kč |
100 mm | 160 Kč až 320 Kč | 250 Kč až 450 Kč | 460 Kč až 650 Kč |
120 mm | 300 Kč až 400 Kč | 380 Kč až 520 Kč | 560 Kč až 780 Kč |
140 mm | 340 Kč až 450 Kč | 460 Kč až 660 Kč | 750 Kč až 920 Kč |
160 mm | 380 Kč až 470 Kč | 520 Kč až 740 Kč | 890 Kč až 1 050 Kč |
Izolační materiál je však pouze tím základním, co si musíte pořídit v rámci zateplení fasády.
K polystyrenu, popřípadě minerální vatě je třeba připočíst i ostatní položky. Opět uvádíme orientační ceny za m2.
- Talířkové hmoždinky 25 Kč až 40 Kč
- Penetrace 20 Kč až 50 Kč
- Lepící malta 50 Kč až 90 Kč
- Armorovací tkanina 25 Kč až 35 Kč
- Soklové lišty 65 Kč až 90 Kč
- Omítka 80 Kč až 150 Kč
V okamžiku, kdy sečtete všechny náklady na materiál, budete se u izolace s tloušťkou 140 mm pohybovat kolem 600 Kč až 1 000 Kč za m2. Hodně záleží na tom, zda jde o novostavbu nebo zateplení staršího domu, kde se mohou objevit další vícenáklady.
Cena za práci zateplení fasády
Pokud si zateplení fasády polystyrenem nebo minerální vatou nebudete dělat svépomocí, nezbývá, než se obrátit na profesionální firmu nebo zkušeného řemeslníka. Pak ale musíte počítat s ostatními vícenáklady.
Stavební práce | Cena |
Montáž lišt kolem celého domu | od 55 Kč za m2 |
Příprava podkladu, zateplení a výsledná omítka | 420 Kč až 550 Kč za m2 |
Postavení lešení a odvoz suti | 200 Kč až 280 Kč za m2 |
Cena práce | 650 Kč až 750 Kč za m2 |
Cena práce i s přidruženými činnostmi se může pohybovat mezi 650 Kč až 750 Kč za m2. To znamená, že kompletní cena za materiál a práci vyjde na cca 1 250 Kč až 1 750 Kč za m2.
Jak už bylo řečeno, tuto výslednou cenu ovlivňuje řada faktorů, proto je vhodné nechat si zpracovat cenovou nabídku na míru, která může být ve výsledku nižší.
Zateplení fasády domu na klíč
Ušetřete až 30 % z ceny!
Zateplení fasády polystyrenem a zateplení fasády vatou, to jsou činnosti, které vyžadují určitou zručnost, čas a know-how. Pokud něčím z toho nedisponujete, je zbytečné pokoušet se o realizaci svépomocí. Svěřte se do rukou profesionálních odborníků.
Stačí vyplnit bezplatný poptávkový formulář a během několika hodin obdržíte první cenové nabídky na kompletní stavební dílo, popřípadě jeho část.
Zadat poptávkuNejčastější otázky
Délka této pracovní činnosti se pochopitelně odvíjí od toho, jak velkou nemovitost budete zateplovat a zda není tvarově příliš složitá. Pokud se však jedná o běžný rodinný dům a využijete služeb profesionální firmy, kompletní práce mohou trvat dva až tři týdny, respektive deset až patnáct pracovních dnů. V případě práce svépomocí se vychází z vaší zručnosti a časových možností. Obvykle je to ale v řádu týdnů.
Na cenu zateplení fasády má vliv řada faktorů. Na počátku všeho je výpočet tloušťky zateplení fasády, doplňkový materiál a práce. Pokud se do této činnosti pustíte svépomocí, počítejte s náklady kolem 600 kč až 1 000 Kč za m2 u 140 mm izolace. Jestliže si necháte zateplení domu provést firmou, investice bude cca 1 250 Kč až 1 750 Kč za m2 za kompletní stavební dílo.
Záleží na aktuálně vypsaném dotačním programu. Prostřednictvím programu Nová zelená úsporám však můžete získat částku ve výši 30 000 Kč až 650 000 Kč. Tuto energeticky úspornou úpravu na domě si můžete ponížit až o padesát procent. Navíc lze kombinovat i určité části dotačních programů.