Frézování a vložkování komínu – proč a kdy je potřeba?

Frézování a vložkování komínu – proč a kdy je potřeba?

Komín je důležitým konstrukčním prvkem sloužícím pro odvod spalin z topného zařízení. Je nedílnou součástí domácích i komerčních staveb, v nichž je aplikován kotel na tuhá paliva, ať už jde o klasický kotel, krbovou vložku nebo krbová kamna.

V případě komínu hraje důležitou roli jeho tah, který se podepisuje na správném odvodu spalin z topeniště ven. Tah komína je v podstatě tlak vyvolaný rozdílem okolního vzduchu a hustot spalin.

Z principu fungování komínu je nezbytné, aby byl jeho stav v tom nejlepším pořádku, což se primárně odráží do výsledné bezpečnosti. U zanedbaného komínu totiž hrozí riziko vzniku požáru. Proto se provádí příslušné revize, pravidelné kontroly a čištění. Ještě, než se zaměříme na samotné vložkování komínu, zmíníme se o jeho základních částech.

Základní části komínu

Když se zahledíte na komín jako celek, uvidíte v první řadě komínový plášť, respektive vnější vrstvu komínu. Z pohledu vložkování komínu na tuhá paliva je však důležité znát stav kouřovodů. Přesně to je ta vnitřní část, jíž jsou odváděny spaliny z topidla pryč. Komín je pochopitelně konstruován i z dalších prvků.

  • Půdice – Dno spalinové cesty
  • Vybírací otvor – Slouží k vybírání sazí
  • Sopouch – Část, kde dochází k napojení topného zařízení na komín
  • Komínová hlava a stříška – Zakončení komínu na střeše

Od 1. ledna 2011 přišlo v platnost nařízení vlády č. 91/2010 Sb. o podmínkách požární bezpečnosti pro provozy komínů, na základě něhož se musíte jako majitelé nemovitostí řádně starat o své komíny. 

Z konstrukčního hlediska je nezbytné zmínit i odlišné typy komínových vložek.

  • Hliníkové komínové vložky
  • Keramické komínové vložky
  • Nerezové komínové vložky
  • Plastové komínové vložky
  • Nafukovací komínové vložky

Proč a kdy se provádí vložkování komínu?

S vyvložkováním komínu se můžete nejčastěji setkat u postarších typů nemovitostí, které disponují starým a zaneseným, popřípadě poškozeným komínem. Procesu vyvložkování obvykle předchází důkladná kontrola stavu komínu. Tu nejčastěji provádí kominík.

Vložkování komínu může být zapotřebí například v okamžiku, kdy se začne projevovat slabý tah komínu. Další z příčin je špatný technický stav průduchu, jehož životnost je omezena, a to vlivem způsobu používání. Podobných příčin, proč a kdy provést vyvložkování komínu je daleko více.

  • Začnete cítit nepříjemný zápach kouře v některých místnostech
  • Kondenzát ze spalin dlouhodobě poškodil jednotlivá komínová tělesa
  • Nutnost změny typu komínu na základě pořízení nového topného zařízení

Výjimkou není ani vložkování komínu pro kondenzační kotel. Vložkování komínu pochopitelně může nastat i u objektů novějších, a to právě z důvodu přechodu na nové palivo. Každý topný spotřebič vyžaduje trochu odlišný průměr kouřovodu, což může být další příklad toho, že musíte vyvložkovat komín.

Vložkování komínu krok za krokem

Na počátku všeho je důkladná kontrola komínu, který by měl projít procesem vyvložkování. Kominík je schopen určit jeho skutečný stav, a to i za pomoci komínové sondy nebo speciální kamery.

V závislosti na stavu komínu je rozhodnuto nejenom o samotném vložkování, ale také o frézování, o němž si něco více povíme v následující kapitole.

Proces vložkování komínu je pochopitelně spojen s bouracími pracemi, avšak v minimální míře, takže zásah do ostatních částí nemovitosti nemusí být znatelný. Je pravdou, že bez bourání se asi neobejdete, protože jsou zapotřebí minimálně dva montážní otvory:

  • V místě sopouchu, kde je napojeno topné zařízení na nový komín
  • V oblasti kontrolního otvoru, respektive u paty komínového tělesa

Při bourání je třeba maximální opatrnosti z důvodu rizika narušení statiky komínu. A jaký je postup pro samotné vložkování komínu?

  • Vložkování začíná u vymetacího a kontrolního otvoru
  • Odtud se postupuje směrem nahoru, přičemž vložky se vkládají odshora dolů prostřednictvím vybouraného otvoru
  • Nové vložky do sebe musí zapadat – na jednom konci mají rozšířenou část s hrdlem
  • V nejvyšší části komínu u ústí je následně instalována krycí deska kvůli povětrnostním srážkám

Jednou z nejpodstatnějších věcí je dilatace, protože vlivem tepla dochází k délkovým změnám. Dilataci je zapotřebí hlídat nejenom v rámci nové komínové vložky a komínového tělesa. Dostatečný prostor nezapomeňte dodržet také u komínové vložky a krycí komínové desky.

Frézování komínu

Pokud vás čeká vyvložkování komínu, můžete narazit na jeden nepříjemný problém. A to je průměr komínového průduchu, kam chcete instalovat novou komínovou vložku. Může být totiž menší. Nejčastěji je to vlivem zanesení. V takový moment se nabízí několik možností.

  • Budete muset zbourat část komínu
  • Je zapotřebí zbourat celý komín
  • Využijete možnosti frézování komínu

A právě frézování komínu je procesem, na který se nyní podrobněji zaměříme. Za tímto pojmem se skrývá rozšíření vnitřního průměru komínového tělesa, do něhož budou vkládány komínové vložky. Ať už je to z důvodu neprůchodnosti vlivem usazenin nebo kvůli změně průměru nových vložek. A co všechno byste měli o frézování vědět?

  • Frézování je realizováno za pomoci speciální frézy s řetízky
  • Fréza otlouká přebývající materiál ze stěn komínu
  • Nečistoty jsou vybírány zespodu komínu
  • V závislosti na technickém stavu komínu lze odebrat až třetinu jeho stěny

Proces frézování je spojen s časovou náročností jeden až dva metry vyfrézovaného komínu za hodinu. V okamžiku, kdy je dokončeno frézování komínu, musí přijít na přetřes jeho správné utěsnění a vyvložkování dle výše uvedeného postupu.

Fréza pro frézování je spouštěna komínem seshora dolů a frézuje se odspodu nahoru, takže dobrý přístup ke komínu na střeše je naprostou nezbytností.

Pozor si dejte také na to, že frézovat nelze každý komín, a to nejenom v závislosti na jeho technickém stavu, ale i dle stavebního materiálů původního komínu. Frézovat není možné plech, keramiku nebo kámen.

Vložkování komínu svépomocí

Spousta majitelů nemovitostí řeší určitě jednu zásadní otázku. Pustit se do vložkování komínu svépomocí nebo pod taktovkou odborníků? Pravdou zůstává, že k realizaci této činnosti potřebujete patřičné know-how. Měli byste vědět, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat.

Vložkování komínu svépomocí může předcházet například návštěva kominíka, který aktuální stav posoudí a navrhne vhodná doporučení. To samé platí o frézování, jímž byste si mohli při neopatrném zásahu poškodit konstrukci komínu.

Myslete také na vaši bezpečnost, obzvlášť jestli máte komín ve větší výšce. Řešením může být pronájem pracovní plošiny – oblíbenou volbou jsou například plošiny Sico. Díky ní získáte bezpečný a pohodlný přístup.

Takže, zde je alespoň pár základní rad, na co si při vložkování a frézování komínu dát pozor:

  • Frézování provádějte s rezervou, takže k průměru budoucí komínové vložky připočtete cca 2 cm
  • Nepřekračujte míru odebíraného materiálu při frézování
  • Zvolte správný průměr komínové vložky s přihlédnutím k budoucímu topnému zařízení
  • Vložkování se provádí odshora dolů, respektive tímto směrem aplikujete jednotlivé vložky
  • U vložkování pro kondenzační kotel můžete použít i speciální flexibilní hadice

A to nedůležitější na závěr. Pokud si provedete kompletní vložkování, popřípadě frézování komínu svépomocí, nezapomeňte kominíka pozvat minimálně po dokončení práce. Potřebujete, aby vám celé dílo zkontroloval a provedl nezbytnou revizi, bez níž takový komín v podstatě nemůžete používat. Tento dokument je nezbytný nejenom pro vaši bezpečnost, ale také pro pojišťovnu v případě, že dojde k nějaké škodní události.

Cena frézování a vložkování komínu

Cena frézování komínu

Když se rozhodnete využít profesionálních služeb kominíka pro frézování a vložkování komínu, bude vás určitě zajímat cena takové práce. Vzhledem k tomu, že frézování může být tím prvním procesem, který vás čeká, zmíníme se nejprve o jeho ceně. Náklady na frézování se liší podle toho, z jakého materiálu je vyroben samotný komín.

PoložkaCena
Frézování cihlového komínu700 – 1 100 Kč/metr
Frézování kameninového nebo šamotového komínu1 600 – 1 900 Kč/metr

Cena vložkování komínu

Tou zásadní investicí do modernizace komínu je jeho vyvložkování. V nabídkách jednotlivých subjektů vás bude zajímat cena za metr. Ta je však ovlivněna spoustou dalších prvků, jakými jsou dvířka, úchyty, kotvení, ale i vícepráce za bourání, zazdívání a podobně. Nejvíce je cena za metr ovlivněna jeho celkovou výškou. Zde je několik příkladů orientačních cen.

PoložkaCena
Komín pro plynový kotel s průměrem 120 mm a výškou 6 m14 000 Kč až 16 000 Kč
Komín pro krbová kamna s průměrem 150 mm a výškou 10 m23 000 Kč až 29 000 Kč
Komín pro krb s průměrem 200 mm a výškou 6 m21 000 Kč až 25 000 Kč

Cena za metr vložkování se může pohybovat od 2 000 Kč za metr, ale obvykle je vyšší právě s přihlédnutím k vícepracím, včetně přidruženého materiálu. Z pohledu ceny je o něco nákladnější vložkování pro kondenzační kotel než pro kamna na tuhá paliva.

Obecně lze zmínit, že kompletní vyvložkování komínu vychází obvykle na 30 % až 40 % nákladů, které by byly spojeny s výstavbou kompletně nového komínu.

Frézování a vložkování komínu na klíč
Ušetřete až 30 % z ceny!

Frézování a vložkování komínu na první pohled sice vypadá, jako jednoduchá záležitost, tato činnost však vyžaduje jisté odborné znalosti. Pokud jimi nedisponujete nebo se necítíte na tyto práce, vyhledejte služby profesionálů.

K jejich oslovení lze využít bezplatný poptávkový formulář. Na základě něho získáte více cenových nabídek od prověřených firem a budete si moci vybrat tu, která vám vyhovuje nejvíce a navíc ještě výrazně ušetřit.

Nezávazná poptávka

Nejčastější otázky


Jak dlouho trvá frézování a vložkování komínu?

Co se týče frézování, připravte se na to, že za jednu hodinu zvládne odborník vyfrézovat zhruba jeden až dva metry výšky komínu. Vyvložkování je pak individuální a záleží na tom, v jakém stavu je původní komín, jak je vysoký a co všechno je třeba bourat a zdít. U běžného rodinného domu však počítejte, že půjde o záležitost v řádu maximálně několika dnů.


Kolik stojí frézování a vložkování komínu?

Cenové náklady se různí podle toho, z jakého materiálu je původní komín zhotoven, jaký bude materiálu nových komínových vložek, jejich průměr a podobně. Obecně ale platí, že cena za metr frézování začíná na 700 Kč a základní cena za metr vložkování na 1 800 Kč.

Potřebuji revizi komínu po vyvložkování komínu?

Ano, to platí dvojnásob, pokud takovou práci budete realizovat svépomocí. Pak musíte pozvat kominíka, který zkontroluje správnost této činnosti a technický stav komínu, na základě čehož vám udělá revizi. Ta je mimochodem důležitá pro pojišťovnu, kdyby náhodou došlo k pojistné události zapříčiněné právě technickým stavem komínu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *