Solární panely a fotovoltaika – na co se zaměřit ještě před pořízením?

Solární panely a fotovoltaika – na co se zaměřit ještě před pořízením?

Solární panely se staly boomem posledních let. S přihlédnutím k cenám elektřiny se není čemu divit. Fotovoltaiky můžete vidět na mnoha střechách rodinných domů, ale také komerčních objektů. Systém, který je schopen převést energii ze slunce na elektřinu (220V), jíž následně upotřebíte pro své potřeby.

Problematika fotovoltaických elektráren je poměrně složitá. K jejímu lepšímu pochopení vám může být nápomocen článek na téma Solární panely a fotovoltaika – cena, dotace, výkon a životnost. Obecně lze však říci, že pokud se chcete vydat touto cestou, je vhodné oslovit dobrou firmu, která vše důkladně zmapuje, navrhne funkční řešení a provede jeho profesionální realizaci.

Nežli začnete s kontaktováním specializovaných firem zaměřujících se na solární panely, vyplatí se odpovědět si na několik jednoduchých otázek. Prostřednictvím nich vlastně zjistíte, co od domácí elektrárny očekáváte, do jaké míry jste na její montáž připraveni a na kolik peněz vás může přijít.

Před diskusí s jakýmkoliv odborníkem se vyplatí přečíst si následujících řádky.

Proč si chci pořídit fotovoltaiku?

Jedna z nejzásadnějších otázek by měla padnout hned na úvod. Proč vlastně chcete solární panely na střechu. Obecné povědomí o nich má každý, takže i vy byste si měli říci, k čemu všemu je budete využívat. Nabízí se vám totiž dvě možnosti, s nimiž se z pohledu realizace pojí trochu odlišné technologie.

  • Vytápění
  • Ohřev teplé vody

Budete fotovoltaické panely využívat pouze k vytápění nemovitosti? Pak se připravte se na to, že každý solidní dodavatel těchto technologií vás seznámí se třemi typy solárních panelů (polykrystalické, amorfní a monokrystalické). Jen tak mezi námi, třetí zmiňovaný produkt patří k těm nejpoužívanějším, ale primárně záleží na konkrétní situaci a provedení domu.

Následná otázka zní, chcete s pomocí fotovoltaické elektrárny ohřívat i teplou vodu? Jestliže ano, vše bude o zcela jiné technologii solárních panelů, a tedy o odlišné investici. O tom už ale získáte více informací u konkrétní firmy. Podstatné je rozmyslet si, co vlastně chcete.

Ostatně, skončit nemusíte jen u řešení pro vytápění a ohřev teplé vody. Poměrně oblíbené jsou hybridní fotovoltaické elektrárny. V jejich případě dochází ke kombinování fotovoltaiky s tepelným čerpadlem.

Proto další otázka je, budou vám dostačovat jen solární panely nebo posunete svou energetickou nezávislost na vyšší úroveň a zainvestujete rovnou i do tepelného čerpadla?

Odpověď je vhodné znát už na samotném počátku, protože fotovoltaika s tepelným čerpadlem bude vyžadovat propracovanější instalaci, více úprav v domě a podobně.

Musím investovat také do baterie?

Další z otázek, na kterou byste měli znát odpověď. Když se hovoří o fotovoltaice, velice často jsou zmiňovány i baterie pro ukládání elektrické energie. Nutno však podotknout, že ty nejsou povinností. Investovat můžete do solárních panelů na střechu i bez baterií.

Takový model fungování bude jednoduchý. Aktuálně získanou elektřinu ze slunečního záření obratem využijete k napájení spotřebičů nebo k ohřevu teplé vody. Pokud budete mít nějaké přebytky, odejdou do elektrické sítě, kde za ně dostanete zaplacenou symbolickou částkou.

Zamyslet byste se tedy měli nad tím, do jaké míry chcete vybudovat efektivní fotovoltaickou elektrárnu. Pokud stojíte o řešení, které využijete naplno, počítejte i se zmíněnými bateriemi. Ty samozřejmě mají v celém systému náležitý přínos.

  • Slouží pro ukládání přebytečné elektřiny
  • Tu je pak možné využívat při její snížené produkci

Baterie nabývají nejrůznějších podob a vždy jsou zvoleny individuálně dle navrženého fotovoltaického systému a konkrétních požadavků zákazníka. Takto uschovanou elektřinu můžete upotřebit například v období dražší sazby elektřiny, při vyšší zátěži domácími spotřebiči a podobně.

Fotovoltaické panely v kombinaci s bateriemi samozřejmě využívají moderních technologií, takže vše je realizováno automaticky a vy se nemusíte v podstatě o cokoliv starat.

Mám vhodnou střechu pro montáž fotovoltaické elektrárny?

Ještě, než vyrazíte za odborníky na fotovoltaiku, měli byste si odpovědět na další otázku? Pozitivní odpověď na ni vám totiž může ušetřit spoustu drahocenného času. Zajímejte se o to, jestli je vaše střecha vůbec vhodná pro montáž solárních panelů. Postavte se před svoji nemovitost a zaměřte se na důležité detaily.

  • V jakém stavu je krov a konstrukce střechy?
  • Jak vypadá střešní krytina v místě instalace solárních panelů?
  • Na jakou světovou stranu směřuje část střechy určená pro fotovoltaiku?

Obecně lze říci, že solární panely je možné instalovat na libovolnou střešní krytinu. Možná snad jen u betonových tašek může při pohybu docházet k drolení. Zásadní je ale také stav nosné konstrukce střešní krytiny. Přece jenom, fotovoltaické panely se vším příslušenstvím něco váží, takže střecha musí splňovat jisté podmínky z hlediska nosnosti.

Tou nejpodstatnější částí je pak orientace střechy, kde je možné provést montáž solárních panelů. V kombinaci s vhodným sklonem střechy docílíte nejlepších parametrů směrem na jih. Pokud jde však o jihovýchod nebo jihozápad, nic se neděje, jen je třeba počítat s drobnými ztrátami.

Co ale dělat, když střecha směřuje na výhod či západ? Pak rozhodně neztrácejte naději, a přesto si najděte čas na kontaktování a návštěvu firmy specializující se na fotovoltaické elektrárny. I pro tyto modely jsou navrhována vhodná řešení – speciální typy solárních panelů, jejich větší počet atd.

Potřebuji stavební povolení?

Na tuto otázku lze odpovědět poměrně snadno a věříme, že mnohé z vás potěší. Důležitá informace zní, že fotovoltaická elektrárna vlastně není žádným samostatným stavebním projektem. Jde v podstatě jen o rozšíření současné stavby, takže při splnění jistých podmínek se můžete vyhnout jakýmkoliv administrativním povinnostem. Není zapotřebí stavební povolení ani ohlášení stavby.

Tato otázka však může souviset i s nemilou odpovědí, a to za předpokladu, že během montáže solárních panelů dochází k narušení nosných konstrukcí. Stavební povolení nebo ohlášení stavby je třeba také v okamžiku, kdy jakékoliv úpravy ovlivňují životní prostředí, požární bezpečnost, popřípadě jde o památku.

Jak výkonnou potřebuji domácí elektrárnu?

Pokud stále více uvažujete o pořízení solárních panelů, vyplatí se dopředu znát další podstatnou informaci. A to je výkon fotovoltaické elektrárny. Takže otázka zní, jak výkonnou potřebujete domácí elektrárnu?

Odpověď se pochopitelně odvíjí od mnoha faktorů. Vliv na to má velikost vaší domácnosti, celková spotřeba elektřiny a tomu odpovídající volba solárních panelů. Existuje však obecná definice, z níž lze vycházet.

  • Fotovoltaický panel má výkon 250 Wp až 450 Wp
  • Jeho roční produkce elektřiny bude 250 kWh až 450 kWh

Pokud tedy vaše nemovitost má plochu 120 m2 a roční spotřebu elektřiny máte 6 MWh, pak budete potřebovat fotovoltaickou elektrárnu s výkonem kolem 6,5 kWp. A to se bavíme o řešení, které není vybaveno baterií.

Podstatné je, že z výše uvedených údajů a vlastní roční spotřeby si můžete udělat alespoň orientační představu o tom, jak výkonnou domácí elektrárnu budete potřebovat. Přesný návrh vám následně připraví firma, na kterou se obrátíte.

Na kolik mě vyjde fotovoltaika a jaká je návratnost investice?

Ještě, než reálně začnete uvažovat o pořízení fotovoltaické elektrárny, zajímejte se alespoň o orientační cenu celého řešení. Ostatně, cena panelu, potažmo technologie je pro mnohé doslova klíčovým údajem. Každý má určité finanční možnosti a hranice, přes které jednoduše nejede vlak. Snadno tak zjistíte, zda je pro vás takový model ohřevu vody a vytápění skutečností nebo pouhým snem.

Při plánování fotovoltaické elektrárny vezměte v potaz také to, že vaše spotřeba elektrické energie se může v průběhu let zvyšovat. Plánujete si pořídit nový bazén? Budete jednou kupovat elektromobil? Očekáváte další přírůstek do rodiny?

Tohle všechno jsou věci, které se v budoucnu mohou promítnout do vyšší spotřeby elektřiny. Proto je vhodné solární panely nepoddimenzovat. Následné rozšiřování systému obvykle není možné nebo je velmi komplikované. Počítat ale musíte i s tím, že vyšší výkon, rovná se vyšší vstupní investice.

  • Orientační cena za m2 fotovoltaického panelu je 4 000 Kč až 6 000 Kč
  • Orientační cena za m2 termického panelu je 5 000 Kč až 15 000 kč

Podstatné je zmínit, že i když se na počátku všeho dopracujete k příliš vysoké a odstrašující částce za fotovoltaické panely, není třeba panikařit. Existují totiž ještě dotační tituly, které mohou tuto investici snížit.

Dotace Nová zelená úsporám

Typickým příkladem je program Nová zelená úsporám. V ten moment může být finanční úspora v řádu desítek tisíc korun, maximální částka, kterou můžete v rámci této dotace získat, je částka 200 000 Kč.

Z výše uvedeného pochopitelně vyvstává další otázka týkající se návratnosti investice. I zde jde o ryze individuální záležitost.

Obecně lze říci, že náklady na pořízení solárních panelů na střechu se mohou vrátit za šest až patnáct let. Záleží na cenách elektřiny a ostatních faktorech.

Domácí fotovoltaika na klíč
Ušetřete až 30 % z ceny!

ZJestliže jste si zodpověděli výše uvedené otázky a rozhodli jste se pro investici do fotovoltaické elektrárny, pak přichází na řadu jeden z prvních důležitých kroků. Musíte oslovit firmu, která se o vše podstatné postará za vás, a to od A až do Z.

Využít k tomu můžete bezplatný poptávkový formulář. Díky němu obdržíte výhodné nabídky na solární panely, které vám začnou chodit obratem. A to od společností z vašeho okolí. Tímto způsobem oslovíte desítky subjektů a dopracujete se k výhodné ceně fotovoltaické elektrárny.

Zadat poptávku

Nejčastější otázky

Na jak výkonnou fotovoltaiku je poskytována dotace?

Nová zelená úsporám je příslibem finanční podpory pro fotovoltaické elektrárny do kapacity 10 kWp. To však neznamená, že si nemůžete pořídit výkonnější fotovoltaické řešení, jen vás čeká více administrativy a peněžní podpora pouze do tohoto výkonu. Získat lze až 50 % celkových nákladů do výše 200 000 Kč.

Co všechno za mě udělá společnost provádějící montáže solárních panelů?

Když se obrátíte na toho správného dodavatele, tak můžete očekávat podporu skutečně ve všem. Přesně tak jsou realizovány domácí elektrárny na klíč. Firma vám navrhne řešení, připraví cenovou nabídku, zpracuje všechny administrativní úkony, vyřídí dotace, zrealizuje montáž solárních panelů, zapojení a napojení elektrárny do distribuční sítě.

Co když solární panely nelze umístit na střechu, existuje i jiná možnost?

Ano, solární panely lze připevnit na okolní budovy splňující patřičná kritéria z pohledu nosnosti a podobně. Typickým příkladem je garáž, pergola, zahradní domek a jiné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *