Teplené čerpadlo země/voda – princip, funkce a cena

Teplené čerpadlo země/voda – princip, funkce a cena

V předchozích článcích jsme vás seznámili s tepleným čerpadlem vzduch/voda a s tepelným čerpadlem vzduch/vzduch. Dnes se zaměříme na další model tepelného čerpadla. Jedná se o tepelné čerpadlo země/voda, jehož název do značné míry mnohé prozrazuje. Energie je v tomto případě čerpána přímo ze země.

V Česku je asi nejrozšířenějším tepelným čerpadlem vzduch/voda, varianta země/voda kraluje všem ostatním vyspělým státům. Proč, to se dozvíte v následujících řádcích. Díky rychlému technologickému vývoji však lze konstatovat, že právě toto tepelné čerpadlo je do jisté míry hudbou budoucnosti.

Princip fungování tepelného čerpadla

Princip fungování tepelného čerpadla země/voda je víceméně shodný, jako u tepelného čerpadla vzduch/voda. Také toto zařízení pracuje jako běžná chladnička. Zjednodušeně řečeno to znamená, že chladivo v podání speciální látky je stlačením zahříváno, následnou expanzí ochlazováno a přeměněno na plyn.

V tomto případě je teplo odebíráno přímo ze země. Pokud chcete znát princip fungování tepelného čerpadla země/voda podrobněji, začtěte se do níže uvedených bodů.

  • Teplo ze země postupně ohřívá teplonosnou kapalinu
  • Ta je následně přesouvána k výparníku
  • Teplo je zde předáno chladivu, které se vypařuje
  • Výstupem jsou plyny nasávané kompresorem
  • Proces komprese pak zvyšuje potřebnou teplotu
  • Vycházející horký plyn vede do kondenzátoru
  • Tam dojde k předání získaného tepla a k převedení do topné soustavy

S pomocí získaného tepla můžete prostřednictvím ohřáté vody vytápět celou nemovitost a zároveň ohřívat užitkovou vodu. Tento druh technologie je hodí pro novostavbu, i do starého domu, který by však měl disponovat patřičným zateplením, aby vyhřívání bylo efektivní. Výjimkou nejsou ani větší bytové a komerční objekty.

Primární a sekundární okruh

Když se tak zamyslíte nad principem fungování tepelného čerpadla země/voda, asi vám dojde, že tento systém se skládá v podstatě ze dvou hlavních částí.

  • Primární okruh
  • Sekundární okruh

Primární okruh se samozřejmě nachází venku pod zemí, kde zajišťuje odběr nízkoteplotního tepla z okolí. Sekundární okruh je samotný topný systém uvnitř nemovitosti, kde dochází k předávání tepla, potažmo k vytápění.

V případě tepelného čerpadla země/voda je důležité zmínit, že teplo z půdy může být získáváno dvěma odlišnými způsoby. Záleží na tom, jaký typ technologie je vhodný právě pro vaše okolí domu.

  • Plošné kolektory
  • Vrty

U zemních kolektorů musíte počítat s tím, že k realizaci je vyžadována větší plocha. Na druhou stranu nestojí tolik, jako hlubinné vrty získávající teplo přímo ze zemského masivu. Ty jsou naopak dražší záležitostí.

Výhody tepelného čerpadla

  • Nízké provozní náklady
  • Dlouhá životnost systému
  • Bezhlučné řešení
  • Stabilní provoz

Z pohledu výhod bychom mohli začít vstupní investicí do tepelného čerpadla země/voda. V závislosti na zvoleném modelu a výkonu se můžete dostat i pod cenu tepelného čerpadla získávajícího energii ze vzduchu. To platí primárně u plošných kolektorů.

Provozní náklady

I kdyby tento typ tepelného čerpadla byl ve vaší verzi přece jenom dražší, určitě bude hospodárnější z pohledu provozních nákladů. Ty v případě spotřeby elektřiny klesají oproti tepelným čerpadlům vzduch o třicet procent.

Záleží na zvoleném systému a technologii, obecně se však můžete spolehnout na to, že tepelné čerpadlo země/voda bude mít právě na základě principu fungování delší životnost. To znamená, že tato investice se vám určitě vyplatí.

Bezhlučná jednotka

Velkým přínosem je také to, že nebudete poslouchat žádný hluk z venkovní jednotky, jako je tomu u tepelných čerpadel vzduch/vzduch a vzduch/voda. Tato absence přispívá k daleko komfortnějšímu užívání. Nebudete si hyzdit prostředí svého domu žádnou technologií, jíž ve výsledku máte možnost umístit do interiéru. Ze všech možných tepelných čerpadel je právě verze země/voda tou nejméně hlučnou.

Nakonec se lze spolehnout i na velice stabilní provoz. Vzhledem k tomu, že energie je čerpána ze země, kde nedochází ke změnám teplot, získáte s tepelným čerpadlem země/voda primárně stabilitu a vysokou účinnost.

Venkovní teploty nebudou nikterak ovlivňovat výkon celé technologie. Tento systém se tedy pyšní slušným topným faktorem. S tím nakonec souvisí i možnost chlazení s minimálními náklady. Tepelné čerpadlo tohoto typu je zároveň bezúdržbové.

Nevýhody tepelného čerpadla

  • Některé varianty jsou nákladné na realizaci
  • Jiné vyžadují dostatek prostoru na pozemku
  • Důkladné rozmyšlení budoucí výstavby kolem domu

Stejně, jako může být provedení tepelného čerpadla země/voda levné, existují i verze, které vás budou stát naopak více peněz. Typickým příkladem jsou hlubinné vrty. U nich vás čeká nejenom nezbytný geologický průzkum, ale také vyšší vstupní investice. Zároveň v daném místě musí být zemina umožňující potřebné výkopové práce.

Kolektory zabírají velkou plochu

Plošné kolektory budou sice cenově dostupnější, na druhou stranu i ony mají určitou nevýhodu. A tou jsou větší nároky na plochu, kam budou kolektory rozmístěny. Toto řešení proto není vhodné pro majitele menších pozemků.

Zároveň si musíte moc dobře rozmyslet, kudy kolektory v zemi povedou, jelikož na tomto místě už nebudete schopni provádět žádné stavební úpravy. Typickým příkladem je vybudování bazénu, základy pro vedlejší stavbu, sázení stromů a podobně. Zkrátka, musíte moc dobře vědět, v jakých místech pozemní kolektory vedou, abyste je nepoškodili.

Příprava a montáž tepelného čerpadla

Návrh tepelného čerpadla země/voda si žádá jisté administrativní kroky stejně, jako jiné typy tepelných čerpadel. Na počátku všeho by měla být studie. Prostřednictvím ní zjistíte možnosti realizace na vašem pozemku.

Navrženy mohou být různé varianty provedení s jejich výhodami a nevýhodami, jak po stránce technické, tak finanční. Podstatná je především využitelnost z pohledu energetických požadavků. V každém případě budete potřebovat projekt.

  • Projekt pro tepelné čerpadlo země/voda
  • Hydrogeologický posudek u geotermálních vrtů

Vše budete muset konzultovat s příslušným stavebním úřadem, zároveň vás nemine jednání s vodoprávním úřadem. Pokud bude mít tepelné čerpadlo výkon nad 20 kW, budete potřebovat stavební povolení. Především ti, kdo realizují novostavby zahrnou tento druh tepelného čerpadla do projektu domu a vše je schvalováno najednou. Dodatečná instalace si žádá samostatný projekt a povolení.

Správné dimenzování tepelného čerpadla

V rámci přípravy a montáže tepelného čerpadla země/voda je důležité přihlížet k účinnosti zařízení. Ta je hodnocena prostřednictvím topného faktoru označovaného zkratkou COP. Vedle klasického chlazení tepelného čerpadla můžete využít i pasivní chlazení známé jako freecooling. Objekt je chlazen teplotou ze země. Ta má přibližně 10 °C.

Hlavní roli potom sehrává dimenzování tepelného čerpadla země/voda, které je ve výsledku o něco jednodušší, nežli třeba dimenzování u tepelného čerpadla vzduch/voda.

  • B0W35 pro podlahové topení
  • B0W55 pro radiátory

Samotná realizace se bude dělit na dvě části. Tu první tvoří venkovní práce, respektive zemní a výkopové práce, včetně položení kolektorů, popřípadě realizace vrtů. Druhou část představují vnitřní rozvody, zapojení, kompletace a nastavení tepelného čerpadla země/voda. Všechny tyto kroky je vhodné svěřit profesionálům z daného oboru.

Ještě doplníme informace související s výkonem tepelného čerpadla země/voda a příslušnými nároky v případě plošných kolektorů a geotermálních vrtů. Jedná se o orientační hodnoty pro získání výkonu 1 kW.

  • Plošné kolektory plocha cca 20 – 30 m2
  • Hlubinný vrt hloubka cca 12 m

Tepelné čerpadlo země/voda – Dotace 2023

Realizace tepelného čerpadla země/voda představuje vyšší vstupní investici v řádu několika desítek tisíc korun. Tento výdaj si však můžete snížit za přispění některého z dotačních titulů. Tím nejznámějším je program Nová zelená úsporám, v rámci něhož lze čerpat dotace podle toho, jaké řešení zvolíte.

Typ čerpadlaVýše dotace
Teplené čerpadlo s teplovodním vytápěním bez přípravy teplé vodyaž 80 000 Kč
Tepelné čerpadlo s teplovodním vytápěním a s ohřevem teplé vodyaž 100 000 Kč

Dotační program Nová zelená úsporám zároveň lze spojit s Kotlíkovými dotacemi v závislosti na tom, co všechno hodláte pořizovat.

Žádost o dotaci můžete podat sami, popřípadě využijete služeb některého z dodavatelů tepelného čerpadla země/voda, který za vás může příslušnou administrativu vyřídit. Obvykle je to za předpokladu, že dané řešení koupíte právě od něj.

Cena tepelného čerpadla

Zmínka pochopitelně musí padnout také o cenových nákladech na tepelné čerpadlo země/voda. Mnohé z vás bude jistě zajímat cena za komplet, která se odvíjí od toho, co všechno a v jakém rozsahu bude realizováno.

Obecně lze říci, že cena tepelného čerpadla země/voda se pohybuje od 350 000 Kč. Zde jsou tři druhy příkladů pro pozemní kolektory.

NemovitostVýše dotace
Tepelná ztráta 5 – 8 kW, plocha cca 120 mod 350 000 Kč
Tepelná ztráta 9 – 13 kW, plocha cca 170 m2od 405 000 Kč
Tepelná ztráta 12 – 17 kW, plocha cca 250 m2od 430 000 Kč

V případě hlubinných vrtů počítejte s cenou kolem 1 000 Kč za 1 m. Tyto náklady si můžete snížit za přispění výše uvedených dotací. Jen pro zajímavost ještě uvedeme například cenu geologického průzkumu, který vyjde na 10 000 Kč.

Návratnost vstupní investice je kolem deseti let, v případě využití pasivního chlazení to může být méně.

Výrobci tepelných čerpadel země/voda

Kvalitní tepelná čerpadla země/voda se vyznačují dlouhou životností. Dokáží topit, ohřívat vodu a chladit až dvacet let. To však platí za předpokladu, že zvolíte řešení toho správného výrobce. Zde máte malou inspiraci.

Tepelná čerpadla Viessmann

Německá společnost působí na trhu už dlouhá léta. Samotná značka vznikla v roce 1917 a dnes má svoje zastoupení v 74 zemích světa. Společnost primárně cílí na výrobu tepelné techniky, kde tepelné čerpadlo země/voda sehrává jednu z důležitých rolí. Firma má v nabídce několik variant s odlišným výkonem.

Tepelná čerpadla Nibe

Společnost Nibe se vyznačuje svým kladným přístupem k životnímu prostředí. Není se čemu divit, vždyť pochází ze Švédska. Firma sází na vývoj moderních technologií promítajících se do bezchybného provozu a celkové odolnosti. Tepelná čerpadla země/voda od Nibe dokáží využít teplo na maximum. Zdroj obnovitelné energie vás neochudí ani o moderní technologie v podobě dotykového ovládání a připojení na chytrou domácnost.

Tepelná čerpadla MasterTherm

Česká rodinná firma má letitou tradici v oboru tepelných čerpadel. Zaměřuje se na výzkum, vývoj a následnou výrobu. Tepelná čerpadla země/voda jsou zákazníkům předkládána v různých modelových řadách. Hodí se tedy nejenom do rodinných domů, ale také do velkých objektů. Zároveň jsou navrhována řešení pro průmyslové odvětví. MasterTherm své produkty vyváží hlavně do zahraničí.

Tepelná čerpadla Buderus

Společnost Buderus tepelná technika Praha, spol. s r.o. vznikla v roce 1993. V roce 2004 se stala členem skupiny BBT Thermotechnik GmbH. O tři roky později se sloučila se společností BBT Thermotechnology CZ s.r.o. Kromě litinových a ocelových kotlů se zaměřuje také na solární panely, regulační jednotky, zásobníkové ohřívače, kogenerační jednotky a tepelná čerpadla, včetně varianty země/voda.

Tepelná čerpadla PZP

Firma PZP HEATING a.s. patří k jednomu z největších výrobců tepelných čerpadel v České republice. Tepelná čerpadla země/voda a další jsou vyráběna ve výrobním závodu v Dobrém u Dobrušky. Produkty špičkové kvality prochází náročným testováním. Tepelná čerpadla PZP jsou spojena s chytrou regulací a propracovaným řízením provozu.

Tepelná čerpadla Alpha innotec

Společnost vznikla v roce 1998, konkrétně v Kasendorfu. Jde tedy o německý vývoj a výrobu. Tepelná čerpadla této značky se pyšní moderním vzhledem, nadčasovými technologiemi, vysokou kvalitou provedení a celkovou spolehlivostí. Firma se snaží pozitivně přistupovat k životnímu prostředí. Zákazníkům nabízí profesionální servis, ať už jde o ten záruční nebo pozáruční.

Tepelná čerpadla Stiebel Eltron

Společnost Stiebel Eltron spol. s r.o. byla založena v roce 1991. Je součástí stejnojmenné skupiny, jejíž historie sahá do roku 1924. Produkty firmy získávají mnohá prestižní ocenění a obecně jsou v Evropě považovány za vysokou kvalitu. Je to dáno náročnými technologiemi a spolehlivým servisem. Tepelná čerpadla země/voda tvoří jednu z částí produktové nabídky společnosti Stiebel Eltron.

Tepelné čerpadlo na klíč
Ušetřete až 30 % z ceny!

Realizace tepelného čerpadla vzduch/vzduch pochopitelně není snadnou záležitostí. Cestu od projektu, přes montáž až po nakonfigurování tepelného čerpadla je proto lepší projít se zkušeným odborníkem v zádech. Pokud tedy máte zájem o tento model tepelného čerpadla, svěřte se do rukou odborné firmy.

Zadejte si nezávaznou poptávku a během pár hodin obdržíte první nabídky od profesionálů. U některých pracovních úkonů můžete ušetřit až 30 %. Poptat můžete nabídky na kompletní dílo, ale také na jednotlivé odborné práce.

Nezávazná poptávka

Nejčastější otázky

Kolik stojí tepelné čerpadlo země/voda?

Cena tepelného čerpadla země/voda se odvíjí od toho, jaké řešení zvolíte, jaký výkon potřebujete a od mnoha dalších faktorů. Levněji vychází varianta s plošnými kolektory, nákladnější je pak provedení v podobě hlubinných vrtů. Obecně lze však konstatovat, že náklady na pořízení tepelného čerpadla země/voda se pohybují v rozmezí 350 000 Kč až 550 000 Kč. Tuto investici pochopitelně můžete snížit prostřednictvím vhodně zvoleného dotačního programu.

Jaká je návratnost a životnost tepelného čerpadla země/voda?

Návratnost investice do tepelného čerpadla země/voda může být ovlivněna několika faktory. Ve většině případů se ale jedná o časové období osmi až deseti let. Pokud jde o životnost technického řešení, při volbě kvalitních výrobků se můžete pohybovat kolem dvaceti let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *